WordPress 5.9 już dostępny

Najnowsza wersja systemu do zarządzania treścią, WordPress 5.9, jest już dostępna. Dzięki niej można bez problemu zarządzać treścią i edytować całą witrynę.

25 stycznia 2022 roku została udostępniona aktualizacja nowej wersji systemu WordPress 5.9, który służy do zarządzania treścią na stronach internetowych. Wraz z nią otrzymujemy pierwszy w historii WordPressa domyślny motyw na blokach, który pozwala na nowy sposób pracy.

Motywy blokowe w WordPress 5.9

Motywy blokowe oferują użytkownikom bardzo duży wybór opcji wizualnych opcji. W interfejsie edycji witryny znajdują się razem m.in. różne kroje pisma, schematy kolorów, szablony stron czy filtry obrazów. Dzięki temu można dokonywać zmian wygodnie, w jednym miejscu.

Wzorce blokowe powstały, by użytkownik mógł zaoszczędzić czas. Można je edytować według uznania. Motyw Twenty Twenty‑Two jest automatycznie instalowany z systemem WordPress 5.9 i znajduje się wśród dostępnych motywów.

Wprowadzenie do bloków motywów

To wygodny, nowoczesny sposób tworzenia motywów dla programistów. Motywy blokowe wykorzystują bloki do definiowania szablonów, a te z kolei budują strukturę witryny. Nowe szablony i ich elementy są definiowane w HTML. Szczegóły są dostępne w informacji deweloperskiej dotyczącej motywów blokowania. Wejdź też na learn.wordpress.org, aby poznać i wypróbować nowe funkcje w WordPressie 5.9.

Prywatna, indywidualna paleta narzędzi

Nie jest już potrzebny Konfigurator, by używać jakiegoś z nowych motywów. Wszystkie funkcjonalności interfejsu stylów zostały już zawarte w edytorze witryny. Tam można stworzyć wygląd i styl witryny za pomocą wybranych narzędzi, niezbędnych do pracy w interfejsie.

Nowy blok nawigacji

Nowy blok daje wybór – menu zawsze aktywne lub dostosowujące się do rozmiaru ekranu użytkownika. To, co przygotujesz, będzie dostępne w dowolnym miejscu, w nowym szablonie lub po zmianie motywu.

Nowe narzędzia typograficzne

W WordPress 5.9 znalazły się też nowe narzędzia typograficzne, które pozwalają na maksymalnie wygodną pracę. Są to m.in. elastyczne kontrolki układu, pełna kontrola nad detalami (jak np. odstępy).

KKW, f: doki7 / Pexels