Google Chrome – co nowego?

Google Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką internetową. Regularnie dostępne są jej nowe wersje i aktualizacje. Sprawdź, co nowego i bądź na czasie.

Google Chrome to bezpłatna przeglądarka internetowa na urządzenia stacjonarne i mobilne. Dodajmy, że jest też jednym z najpopularniejszych narzędzi tego typu. Za pomocą niej wpisuje się hasło w wyszukiwarce Google, by znaleźć potrzebne informacje. Umożliwia sprawne i wygodne poruszanie się po stronach internetowych i przeglądanie treści.

Chrome – dużo nowości

Chrome pod koniec listopada 2021 roku otrzymał najnowszą aktualizację podnoszącą przeglądarkę do wersji 96, z której korzysta wielu użytkowników. Poniżej przypomnijmy sobie wprowadzone z nią nowości. Jednak teraz już dostępną mamy wersję 98.

Zacznijmy od Clipboard, czyli schowka. Przeglądarka nie będzie usuwała metadanych powiązanych z plikami PNG, co pomoże w sprawnym kopiowaniu i wklejaniu. Poza tym przeglądarka ma nową tzw. „back-forward cache”, a w związku z tym umożliwia szybką nawigację na odwiedzanych wcześniej stronach i ułatwia przeglądanie treści.

Narzędzie do edycji zrzutów ekranu

Chrome desktopowy ma już też funkcję znaną z wersji mobilnej, czyli narzędzie do edytowania zrzutów ekranu.

Outlook w Google Chrome

Dzięki temu dodatkowi osoby korzystające z poczty nie będą musiały się przełączać między oknami, by sprawdzić mejle czy odpisać na wiadomość.

Dodatek MediaKeySession

Odtwarzacz javascript może zachowywać się odpowiednio w trakcie zamykania sesji czy laptopa. Nowością są też ulepszenia do PWA, nowe możliwości w identyfikowaniu PWA i wiele drobnych korekt.

Google Chrome 98

To najnowsze wydanie najpopularniejszej przeglądarki internetowej. W Google Chrome 98 nowości nie jest dużo, ale za to są atrakcyjne i mogą przypaść do gustu użytkowników.

Ważną nowością jest obsługa COLRv1 – emotikonów i fontów wektorowych z gradientem kolorów. Dzięki temu treść na stronach i emotikony będą prezentować się lepiej i czytelniej. Podobnie jak też aplikacje webowe, bo modyfikacje uzyskały status stabilnych.

Ta wersja pozwala na wygodniejsze robienie zrzutów ekranu. Przycisk, który umożliwia szybkie wykonanie screena jest w menu udostępniania, pod opcją skopiowania linku.

Zaktualizowano też szyfrowanie SDED oraz Keyboard API, by podnieść poziom bezpieczeństwa. Są też testy „Przewodnika po prywatności”, by ocenić, jak jest ona w chroniona. Tu można to sprawdzić://flags i aktywuj flagę #Privacy Review.

KKW, foto: Simon z Pexels