Franczyza – układ idealny?

Obecnie sporo osób zastanawia się nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Jednak boją się, że mają zbyt małe doświadczenie, wykształcenie; być może nie są przekonani również do pomysłu. Z pomocą przychodzą franczyzodawcy. Na czym właściwie to polega?

Franczyza to po prostu prowadzenie własnej działalności gospodarczej pod znanym szyldem. Współpracę między podmiotami określa pisemna umowa. Osoba zainteresowana podjęciem takiej formy współpracy bierze na siebie szereg obowiązków, zazwyczaj dość restrykcyjnych, m.in. opłaty na rzecz franczyzodawcy, prowadzenie działalności w określony, zgodny z wizją i koncepcją franczyzodawcy sposób, zaopatrywanie się u konkretnego dostawcy itp. W zamian za to, franczyzodawca udziela franczyzobiorcy prawo do korzystania ze swojej nazwy handlowej i znaku towarowego. Korzyści są po obu stronach. Franczyzobiorca może zawsze liczyć na pomoc zarówno handlową jak i techniczną, a franczyzodawca rozwija swoje przedsiębiorstwo i umacnia markę.

Jest wiele typów franczyz. Można prowadzić działalność zarówno dystrybucyjną jak i usługową. Kiedy słyszymy coś o sieciach franczyzowych, najczęściej kojarzy nam się to z gastronomią i sieciami takimi jak McDonald’s czy TelePizza, jednak znanych marek franczyzowych jest dużo więcej. Można znaleźć wiele ofert z prawie każdej branży – gastronomia, edukacja, hotele, fitness, finanse, bankowość a nawet doradztwo prawne i gospodarcze.

Systemy franczyzowe, z jednej strony oferują wolność w zarządzaniu i kierowaniu własną firmą, z drugiej, to również obowiązek podporządkowania się zewnętrznie narzuconym regułom. Tak czy inaczej, ten system sprawdza się doskonale na całym świecie.

Foto:

Foto: Pexels / Pixabay